Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) od wielu lat intensywnie pracuje nad ożywieniem przygranicznego ruchu turystycznego. Polscy turyści wciąż zajmują czołową pozycję w statystykach przyjazdów do Saksonii i Brandenburgii.
25 lat temu niemiecki Görlitz i polski Zgorzelec połączyły siły tworząc Europejskie Miasto Görlitz/Zgorzelec. Mieszkańcy tego europejskiego dwumiasta są żywym przykładem partnerstwa po obu stronach Nysy, pokazującym jak ważna była decyzja z 1998 r.
W ciągu ostatnich 25 lat powstały liczne wspólne projekty. O tym, jak działa wzorcowe zrastanie się w Europejskim Mieście Görlitz/Zgorzelec, świadczą przede wszystkim stowarzyszenia, takie jak Kulturbrückenverein e. V., Meetingpoint Memory Messiaen e. V., Europamarathon Görlitz e. V. i wiele innych, które swoimi pomysłami i mocno zintegrowanymi imprezami i działaniami wzbogacają życie obu miast.
W regionie przygranicznym współpraca uważana jest za wzorcową i przynoszącą wiele korzyści dla mieszkańców obu mias. Rady miejskie spotykają się corocznie od 1991 roku, na przemian w Görlitz i Zgorzelcu. Komisja koordynacyjna z przedstawicielami obu administracji spotyka się regularnie, aby omówić bieżące sprawy lub planowane projekty. Należy do nich plan zaopatrzenia mieszkańców miasta partnerskiego w neutralne dla klimatu ogrzewanie miejskie do końca
2030 roku.
Kamienie milowe – 25 lat partnerstwa
Na początku 2023 roku wprowadzono jednolitą taryfę dla transgranicznego transportu lokalnego. Z biletem Europastadt można teraz korzystać z autobusów i pociągów po obu stronach Nysy. Od 2002 roku w gimnazjum Augustum-Annen w Görlitz istnieje klasa dwujęzyczna, w której od siódmej klasy uczą się wspólnie uczniowie niemieccy i polscy.
Bezgraniczne spacery i radość życia
Pełną wrażeń historię miast bliźniaczych można poznać ponad granicami za pomocą aplikacji i wirtualnej mapy miasta. Na stronie www.pfade-goerlitz.eu do wyboru jest sześć tras tematycznych. Są one poświęcone m.in. mostom oraz muzeom.
Na historycznej ścieżce kultury leży dzisiejszy Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu. Wizytę w potężnym, kopulastym budynku, który został otwarty w 1902 roku jako Izba Pamięci Górnych Łużyc, można połączyć ze spacerem wzdłuż nowo zaprojektowanego brzegu rzeki w polskim mieście.
Również pod względem kulinarnym jest tu wiele do odkrycia. Liczne restauracje na wschód i zachód od Nysy zapraszają do zatrzymania się i skosztowania tradycyjnych potraw z wpływami kuchni saksońskiej i polskiej.
O tym, że mieszkańcy europejskiego dwumiasta potrafią dobrze i radośnie wspólnie świętować, świadczy wiele popularnych festiwali, które odbywają się w całym regionie po obu stronach Nysy. Festiwale Starego Miasta i Jakubów, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ViaThea, Dni Literatury nad Nysą czy Maraton Europejski to tylko kilka przykładów.
Festyn obywatelski i zwiedzanie dwumiasta z przewodnikiem
Europejskie Miasto Görlitz/Zgorzelec uczci 25. rocznicę proklamacji wieloma imprezami. Biuro Informacyjne Görlitz przez cały rok oferuje wycieczki po Europejskim Mieście Görlitz/Zgorzelec. Podczas zwiedzania, uczestnicy doświadczają “miasta w dwóch krajach” i dowiadują się, jak ludzie dwóch narodów ponownie „zrastają się” ze sobą, a jednocześnie każdy z nich zachowuje swój indywidualny urok.
2,5-godzinne wycieczki po mieście rozpoczynają się o godz. 13:30 w Centrum Informacji Görlitz i odbędą się w następujących terminach: 27.05., 24.06., 22.07. 14.08., 16.09., 07.10.2023