„Chcemy edukować i motywować ludzi do zrównoważonego stylu życia w zabawny i wesoły sposób” podkreśla Oliver Winter, dyrektor generalny a&o „w sposób, który inspiruje, a nie poucza”.

Jak to może wyglądać, demonstruje a&o Berlin Mitte z kolorowymi komiksami na klatkach schodowych oraz z kołami wiedzy i naklejkami w budynku. Wszystkie te elementy zostały opracowane i zrealizowane przez projektantkę wnętrz a&o Lavinę Daryani przy wsparciu zewnętrznych artystów. Wkrótce podobne działania zostaną wprowadzone w Dreźnie i Kopenhadze.

Zrównoważone myślenie i działanie są celem programów ESD (Education for Sustainable Development) – Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju – zainicjowanych przez UNESCO, które mają na celu motywowanie w szczególności młodych ludzi do zaangażowania się oraz życia w sposób rozważny.

„Połowa naszych gości to osoby w wieku od 18 do 34 lat, a grupy szkolne stanowią około jednej trzeciej wszystkich noclegów – to właśnie młodzi ludzie, którzy wymagają od nas pełnego zaangażowania, ale jednocześnie sami chcą być aktywni i świadomi”, mówi Oliver Winter, dodając, że wstępne reakcje na działania pilotażowe w Berlinie były pozytywne. Do końca roku oferta powinna trafić do jak największej liczby obiektów.

Zajęcia szkolne wymagają zaangażowania – podobnie jak organizatorzy

Zaangażowania w kwestię zrównoważonego rozwoju oczekuje się zwłaszcza od organizatorów wycieczek szkolnych. Wieloletni partner a&o, Herolé Travels z Drezna, należy do największych organizatorów w całym kraju. Dyrektor zarządzający Carsten Herold potwierdza: „Szkolne grupy podejmują bardzo świadome decyzje i coraz częściej decydują się na zakwaterowanie, które w widoczny i zauważalny sposób praktykuje zrównoważony rozwój w budynku”. a&o i Herolé rozszerzają współpracę i  opracują pierwsze wyjazdy klasowe na temat ESD do obiektów w Dreźnie i Berlinie. a&o jest otwarte na dalszą współpracę w zakresie ESD.

Biogazownia, programy wycieczek na smartfony i dalsze adaptacje F&B

Oprócz komiksów, naklejek i kół wiedzy planowane są inne środki ESD, w tym mini-biogazownie do przekształcania odpadów organicznych w energię; zrównoważone propozycje programów wycieczek po mieście na smartfony; oraz dalsze dostosowania oferty żywności i napojów.

Cel zrównoważonego rozwoju: a&o osiągnie zero netto w 2025 roku

W 2025 roku a&o będzie pierwszą europejską siecią hosteli, która osiągnie zero emisji CO2 netto – ograniczając do minimum swój własny ślad ekologiczny i rekompensując resztę. Obecna średnia emisja przypadająca na jeden nocleg wynosi już około 5,8 kilograma, wyznaczając standardy w segmencie hoteli i hosteli.

W Niemczech a&o jest reprezentowane przez 25 domów w 14 miastach: Akwizgranie, Berlinie, Bremie, Dortmundzie, Dreźnie, Düsseldorfie, Frankfurcie, Hamburgu, Kolonii, Lipsku, Monachium, Norymberdze, Stuttgarcie i Weimarze.

W sumie a&o oferuje 40 domów w dziewięciu krajach, co czyni ją wiodącą marką hostelową w Europie. Grupa docelowa a&o jest zróżnicowana: należą do niej turyści, podróżujący w pojedynkę, rodziny, grupy szkolne, a także seniorzy i osoby podróżujące służbowo.