Torsten Loos został nowym dyrektorem operacyjnym berlińskiej grupy budżetowej a&o Hostels. Z firmą związany jest od 2002 roku.

Na stanowisku Dyrektora Operacyjnego, od 2014 roku odpowiadał za funkcjonowanie 40 hosteli, z 35 dyrektorami generalnymi i ponad 1000 pracowników. W tym czasie wprowadził wiele zmian, m.in. stworzył program stażowy i Akademię a&o. Loos kieruje się słowami: „Budżet tak, ale nacisk kładziemy na jakość”.

Kluczem jest stały rozwój kompetencji pracowników: „Zoptymalizowana struktura kosztów jest dla nas, jako produktu budżetowego, konieczna. Dzięki temu, między innymi, jesteśmy w stanie szkolić naszych pracowników w najlepszy możliwy sposób”. W końcu „za każdym stanowiskiem stoja rozwój i kwalifikacje”.

Loos, który ostatnio wdrożył platformę e-learningową a&o, rozpoczął swoją karierę w a&o w 2002 roku jako dyrektor generalny berlińskiego Haus Friedrichshain, awansując na stanowisko dyrektora regionalnego w 2007 roku a następnie, w 2014 roku, obejmując stanowisko dyrektora operacyjnego. Dyrektor generalny sieci Olivier Winter mówi o Lossie: „Torstein Loss jest COO, dla którego optymalizacja produktów i procesów absolutnie idzie w parze z jakością i motywacją zespołu, co ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju a&o i pozytywnego klimatu korporacyjnego”.

„Przywracanie więzi emocjonalnej”

Rozwój wewnętrzny był zawsze najwyższym priorytetem w a&o. Około 70 procent dyrektorów generalnych wywodzi się ze struktur wewnętrznych firmy – stanowisk front office lub poziomu asystentów. „Motywacja przewyższa kwalifikacje teoretyczne”, to motto Loosa, „mile widziani są nowicjusze, każdy ma szansę!”.  Jest pewny siebie, jeśli chodzi o rekrutację i utrzymanie personelu. W perspektywie zbliżających się nowych otwarć hosteli w Europie, mówi: „Będziemy nadal wzmacniać więź emocjonalną między firmą a jej pracownikami”. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy a&o zatrudniło około 600 nowych osób w całej Europie.

Ekspansja w Europie – preferowane akwizycje

W Niemczech a&o posiada 25 obiektów w 14 miastach: Akwizgranie, Berlinie, Bremie, Dortmundzie, Dreźnie, Düsseldorfie, Frankfurcie, Hamburgu, Kolonii, Lipsku, Monachium, Norymberdze, Stuttgarcie i Weimarze.Obecnie a&o oferuje 40 hosteli w dziewięciu krajach, co czyni sieć wiodącą marką hostelową w Europie.

Wśród najważniejszych kierunków ekspansji a&o widzi: Wielką Brytanię, Włochy, kraje Beneluksu i region DACH. Wykorzystanie istniejących nieruchomości  od rozwój nowych histeli jest również priorytetem ze względu na zrównoważony rozwój: w 2025 roku firma będzie pierwszą europejską siecią hosteli, która będzie miała zerową emisję CO2 – jej własny ślad ekologiczny ma zostać zredukowany do minimum, a reszta poddana offsetowi.