1. Miniatur Wunderland Hamburg

Miniatur Wunderland w hamburskiej dzielnicy Speicherstadt to wyjątkowe miejsce. Największa na świecie kolejka miniaturowa zabiera swoich gości w podróż po krajach i kontynentach, jadąc przez wiernie odtworzone krajobrazy i światy stworzone przez fantazję.

Miniatur Wunderland w Hamburgu prezentuje wiele dużych i małych historii, na każdym kroku można coś odkryć – z Hamburga z jego słynnym portem jest zaledwie kilka kroków do Wielkiego Kanionu, przez który ogromnym drewnianym mostem przejeżdża amerykański ekspres. Odcinek amerykański porywa zwiedzających w objazdową podróż po Stanach Zjednoczonych, od Parku Narodowego Everglades, przez miasto hazardu Las Vegas, po Góry Skaliste. Stamtąd droga wiedzie dalej do Skandynawii, ojczyzny Pipi Langstrumpf i trolli jaskiniowych, gdzie po autentycznym zbiorniku wodnym o pojemności 30 000 litrów wody kursują frachtowce i statki wycieczkowe.

Można tu podziwiać również magiczny skuty lodem krajobraz z wieloma małymi detalami. Kolejną atrakcją jest fikcyjne miasto Knuffingen. Tutaj po małych uliczkach jeżdżą sterowane niewidzialną ręką ciężarówki i małe samochody osobowe. Można tu podziwiać jeszcze wiele innych rzeczy – koncert rockowy, akcję straży pożarnej, parę kochanków na polu słoneczników, a nawet legendarną Atlantydę. Oprócz Alp, Skandynawii, Ameryki i Szwajcarii podróżuje się tu i odkrywa oczywiście piękne miasto Hamburg.

2. Europa-Park w Rust

Byłeś już w Europa-Park w Rust? Jeśli nie, musisz to jak najszybciej odrobić! Europa-Park w badeńskiej miejscowości Rust, między Freiburgiem w Breisgau a Offenburgiem, to największy park rozrywki w krajach niemieckojęzycznych i jeden z niewielu czynnych również zimą.

Jakość rozrywki pierwsza klasa – kto się tutaj pojawia, oczekuje przede wszystkim jednego – doskonałej zabawy! W Europa-Park na ok. 95 hektarach czekają ekscytujące przeżycia. Ten olbrzymi obiekt spełni niemal każde marzenie i od lat należy do cieszących się największą popularnością parków rozrywki dla rodzin. Połączenie wystrzałowego lunaparku, ciekawych stref tematycznych, przepięknych parków i do tego ponad dziesięć fantastycznych widowisk ze wspaniałym programem, na przykład teatr dla dzieci, rewia na lodzie i teatr rozmaitości – ta miejscowość wypoczynkowa zadowoli niemal każdego, spełniając różne zachcianki związane z rozrywką i zabawą. Już na wejściu gości wita wielka postać maskotki parku – euromysz.

Wewnątrz teren parku jest podzielony na europejskie strefy tematyczne, wypełnione ponad 100 atrakcjami i fantastycznymi pokazami, które przerastają najśmielsze oczekiwania. „Silver Star”, czyli zapierająca dech w piersiach, widoczna z dala i największa w Europie kolejka górska czy gigantyczna, pędząca z prędkością ponad 100 km/h kolejka drewniana „Wodan-Timburcoaster”, dzika rzeka, wodne kolejki górskie i kolejka pętlowa – wszystkie te atrakcje zapewnią najlepszą zabawę oraz niezły dreszczyk emocji. Nie mniejsze emocje panują na symulatorze lotów, w kinie 4D oraz na wielu innych stacjach rozrywki. Ważną rolę odgrywają tu również punkty gastronomiczne. Kto woli spokojniejszą rozrywkę, może usiąść za kierownicą zabytkowego samochodu i ruszyć w nostalgiczną przejażdżkę. Od końca listopada do początku stycznia park zamienia się w bajeczny zimowy krajobraz z licznymi romantycznymi atrakcjami świątecznymi, adwentowymi i sylwestrowymi. Europa-Park w Rust – niemiecki park rozrywki w najlepszym wydaniu i doskonała zabawa na każdym kroku – tu trzeba po prostu bywać regularnie!

3. Zamek Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein znany jest na całym świecie jako symbol wyidealizowanej romantycznej architektury i tragicznej historii jego właściciela. Po utracie suwerenności we własnym królestwie, Ludwig II wycofał się do własnego świata mitów, legend i baśni.

Zamek Neuschwanstein, położony w Alpach w południowej części Bawarii, to jeden z najsłynniejszych i najczęściej fotografowanych zabytków w Niemczech. Odwiedza go ok. 1,5 mln turystów rocznie. Został zbudowany w 1869 r. na polecenie bawarskiego króla Ludwika II na stromych skalnych ścianach nad przełomem rzeki Pöllat.

Neuschwanstein to zamek prosto z bajki, symbol romantycznej architektury i tragicznej historii. Odzwierciedla on ucieczkę króla Ludwika II, zwanego czasem Szalonym, Bajkowym lub Łabędziem, w świat mitów i legend. Doprowadziły go do tego zarówno trudne polityczne koleje losu (wojna prusko-austriacka, a później francusko-pruska, utrata niepodległości Bawarii), jak i pokręcone życie prywatne (pogłoski o homoseksualizmie). W 1886 r. został uznany za niepoczytalnego i pozbawiony tronu. Zmarł dwa lata później w niejasnych okolicznościach.

Neuschwanstein jest wzorowany na słynnym zamku Wartburg, jak i legendach o królu Arturze, rycerzach Okrągłego Stołu i poszukiwaniach Świętego Graala. Komnaty zamku, opływające złotem, zdobią freski ukazujące scenki ze średniowiecza (świat minstreli, dam i rycerzy), jak i życie Parsifala (na co wielki wpływ miała przyjaźń króla z Ryszardem Wagnerem).

4. Jezioro Bodeńskie z wyspami Mainau i Reichenau

Region Jeziora Bodeńskiego, w którym Niemcy graniczą z Austrią i Szwajcarią, jest rajem wypoczynkowym położonym wokół trzeciego co do wielkości jeziora śródlądowego w Europie Środkowej. Najpopularniejszym celem wycieczek jest wizyta na Wyspie Kwiatowej Mainau, słynącej ze wspaniałego parku i ogrodów otaczających barokową rodzinną rezydencję hrabiego Bernadotte.

Na Jeziorze Bodeńskim znajduje się także Wyspa Klasztorna Reichenau, która dokumentuje religijną i kulturową rolę odgrywaną przez wielkie opactwo benedyktyńskie w średniowieczu i jest wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO od 2000 roku. Trzy dobrze zachowane romańskie kościoły na wyspie to godne uwagi przykłady architektury klasztornej.

Kolejnym ciekawym miejscem jest skansen w Unteruhldingen z prehistorycznymi domostwami. 23 zrekonstruowane domy na słupach sprawiają, że ta utracona spuścizna ludzkości staje się znów widoczna i pozwala poczuć się jak w epoce brązu i neolitu.

Niedaleko znajduje się zamek Meersburg, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro i który jest najstarszym zamkiem w Niemczech, który do dziś pełni funkcję prywatnej rezydencji. Zamkowa kuchnia, arsenał i sala bankietowa pozwalają cofnąć się w czasie.

Poza słynnym wejściem do portu w Lindau, z posągiem lwa bawarskiego i białą latarnią morską, można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Alp i Jeziora Bodeńskiego w otoczeniu zielonego krajobrazu.

żródło: Onet on Tour